Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Arıcılık Yapmak ve BAL Üretmek İstiyorum
#1

Merhaba değerli ÇİFTLİK FORUM ziyaretcileri bu yazımızda arıcılık yapmak yani bal üretmek isteyen tarımsal girişimcilerimiz için bu işin nasıl yapılacağına dair belli başlı konuları açıklayacağız.Arıcılık yapmak yani BAL üretimi yapmak uygun yeriniz varsa yüksek kâr bırakan güzel ve zevkli bir iştir. Arıcılığa başlamak için ilk önce kovan ve arıları satın almanız gerekmektedir. petekleri ve arıları birlikte set olarak satılan kovanların tanesi 300 TL gibi rakamlardan başlamaktadır. yapacağınız üretimin miktarına göre alacağınız arı türü ve kovan kapasitesine göre bu rakam belirli bir oranda artacaktır ama çok fazla bir fark olmayacaktır.

Arıcılık yaparken başlangıçta kovan sayısını 20 - 30 gibi rakamların üstünde tutmak sizin lehinize olacaktır. Çünkü 1 kovan için yapılan işlem diğer bütün kovanlar içinde aynı olacağından tekrarlayan işlemleri yapmak daha basit olacaktır. Arıcılık için kovan ve arı satın almak için varsa faaliyet göstermek istediğiniz çevredeki arıcılardan bu kovanları almak hem sizin için daha kolay olur hem de ileride destek gerektiğinde bu kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Yoksa internette arı kovanı ve arı satan siteler mevcuttur.
 
www.aricidan.com

www.anaari.gen.tr/satilik-ari/

www.ciftlikforum.com/hayvancilik-ilanlari-bolumu 


Arıcılıkta kazanç konusuna gelecek olursak bir kovanda 5 petek olduğunu düşünürsek ve bu peteklerden ortalama 3 kg BAL aldığımızı varsayarsak kovan başına tek toplamada 15 KG BAL almış oluruz. Ortalama Organik balın kilosu 100 TL sayarsak 1 kovandan 1500 TL para kazanırsınız. 30 kovan için bu rakam 45 Bin TL olacaktır.

Arıcılıkta en büyük gider kovanların bakımını bakımını yapan işçilerin gideridir. Bu bakım öyle ağır bir işlem olmayıp arıların içinde hastalıklı arı olup olmadığını kontrol eden, kovanlara giren diğer canlılar ve maddeleri temizlemek gibi basit işlerdir ki bu işleri kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Arıcılık işi ile ilgili daha fazla fikir vermesi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu konu ile ilgili diğer sorularınızı sitemize üye olarak konu altından sorabilirsiniz. Üye olmak için SOL ÜST bölümde logo altındaki üye ol bölümünü tıklamanız yeterlidir.

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi