Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bodur Meyve Yetiştiriciliği
#1
Meyve yetiştiriciliğinde en temel konu verimin artmasıdır. Bunun için birim alana düşen ağaç sayısının artması gerekmektedir. Daha fazla ağaç yetiştirebilmek için de ağaçların küçülmesi esastır. Ağaçların küçültülmesi işinde en temel işlem bodurlaştırıcı anaç kullanmaktır. Bodurlaştırıcı anaçlar verimi arttırmanın yanı sıra; kaliteyi arttırır, kültürel uygulamaları kolaylaştırır ve maliyeti düşürürler. 

Bodur ağaçlarla kurulu meyve bahçelerinde ilk bir kaç yıl içindeki verimin, kuvvetli ağaçlardan kurulu bahçelere göre çok daha fazla olduğu tartışılmaz bir gerçek olmuştur.
Ara
Cevapla
#2
Bodur meyve bahçelerinde;

Dekara verim iyi bakım şartlarında 3-10 ton arasında değişir. Elde edilen meyvelerin en az % 90’ı, özel terbiye sistemleri sayesinde 1. sınıf meyvedir (Şekil 2).

Renk ve şeker birikimi gibi meyve kalite özellikleri en üst düzeyde olup homojen seviyededir.

Yeni çeşitler daha kısa sürede verime kazandırılacağı için üreticiye cazip gelir.

Bodur anaçlara aşılı fidanlar küçük ağaçlar oluşturduğu için hasat ve ilaçlama işlemleri daha kolay ve maliyet düşüktür.

Ürünün pazarlanmasında sıkıntı olmayacağı gibi genelde piyasanın tercih ettiği kaliteli çeşitler olduğu için yüksek fiyattan gider.

Ayrıca yeni çeşitlerin muhafazaya dayanımının fazla olduğu ve kalite kayıplarının az olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi