Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domateste yaprak küfü hastalığıyla mücadele
#1
Domates yaprakları üzerinde önce sarı renkli lekeler belirir.Daha sonra bu lekelerin alt kısmına raslayan yerde zeytuni kahverengi küf oluşur.Hastalık kısa zamanda bütün yaprakları kaplar ve bitkiyi kurutur.Mücadele yapılmadığı zaman ürün % 80 gibi yüksek oranlarda zarar görür.


Yaprakların alt kısmında küf şeklinde görülen hastalığın etmeni fungustur. Hastalık genellikle seralarda ağırlık olarak görülür.Hastalığın çıkması için orantılı nemin %95 veya daha fazla olması, sıcaklığın ise 20-25 derecelerde olması gerekir.

Mücadele nasıl yapılmalı?

Kültürel Önlemler:Hastalıklı bitki artıklarının imhası, seralarda iyi bir havalandırma yapılarak, nisbi nem sıcaklığın fazla olmaması sağlanmalıdır.
Kimyasal Mücadele: Yapraklarda ilk lekeler görüldüğünde (seraların şaşırtılmasından 20 gün sonra) ilaçlamaya başlanır.İlaçlamalar 10-15 gün ara ile tekrarlanır, hasada 15-20 gün kala kesilir.
Etkili madde adı ve miktarı Formülasyon Dozu(preparat)

Captan %50 WP 250 gr
Maneb %80 WP 200 gr
Propineb %70 WP 300 gr
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi