Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ekim Makinelerinin Özel Güvenlik Kuralları
#1

Ekim makineleri kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı kurallar ve özel güvenlik önlemleri bulunmaktadır. İş ve yol durumunda sürücü el kitabında belirtilen hareket hızında çalıştırılmalı, muhafaza ve diğer koruyucu düzenler kontrol edilmelidir. 

1. Gerek çekilir, gerekse asılır tip ekim makineleri traktöre doğru bağlanmalı ve emniyete alınmış olmalıdır. 

2. Tohumluk ve gübre doldurma işi tarlada yapılmalıdır. 

3. Karayolunda trafik için gerekli işaretler takılmış olmalıdır. 

4. Tarlaya gidişte ve tarlada ekim yapılırken ekim makinesi üzerine yardımcı şahıslar oturtulmamalı ve tohumluk taşınmamalıdır. Tarlada ekime başlamadan önce, tarlanın durumuna göre traktörün başlarda döneceği yerler önce ekilmemelidir. 

5. Askılı tip ekim makineleri dönüşlerde mutlaka kaldırılmalıdır. 

6. Tohum boruları ve ekici ayaklar sık, sık kontrol edilmeli ve tıkanmalar giderilmelidir. 

7. Tohum ve gübre sandığı sık, sık kontrol edilmeli tamamen boşalmadan doldurma yapılmamalıdır. 

8. Askılı ekim makinesi ile tarlada ekim yaparken, traktör hidrolik kaldırma kolu “ yüzücü konumda” olmalı, indirme ve kaldırma işlemi düşük gazada yapılmamalıdır. 

9. Askılı ekim makinesi ile tarlaya gidişte alt gergi kolları gerilmeli, ekim makinesi tam kaldırılıp, emniyet kilidi taşıma durumuna getirilmelidir. Tarlada ekim sırasında yan gergi kollarına 2 – 4 cm ‘lik boşluk verilmelidir. 

10. Ekim makinesi ile tarlaya gidişte fazla hızlı gidilmemeli ve özellikle askılı makinelerle viraj ve kasislere yavaş girilmelidir. 

11. Makine ekim sırasında tarlanın durumu ve büyüklüğüne göre 8 – 10 km/saat hızla kullanılmalıdır. 

12. Tarlaya gidişlerde askılı tip ekim makinelerinde hidrolik ön seçme kolu pozisyon kontrol’ de olmalı ve taşıma kilidi kullanılmalıdır. 

13. Hareket halindeki ekim makinelerinde görülen tıkanıklıklar elle giderilmemeli ve ekim makinesi ekim halinde iken geriye doğru hareket ettirilmemelidir. 

14. Ekim makinelerinin dane ve gübre depolarının doldurulması sırasında bir kişinin rahatça çalışabilmesi için gerekli önlemler alınmış olmalıdır. 

15. Ekim makinelerinin depoları doldurulmadan önce traktöre bağlanmalı ve depo boşaldıktan sonra traktörden çözülmelidir. 

16. Görevli olmayanlar ekim makinesinin yanına yaklaştırılmamalıdır. 

17. Ekim makinesinin çalışması binek tahtası veya oturağı üzerinden takip edilmeli ve traktörle makine arasına girilmemelidir. 

18. Ekim makinelerinin balta ve disk ayakları çıplak elle temizlenmemelidir. Temizleme sırasında uygun ayıracılar kullanılmalıdır. 

19. Hareketli parçalar ve diğer güvenlik düzenleri her iş molasında kontrol edilmelidir. 

20. Ekim makinesinin ayar, temizlik ve bakım işleri traktör tamamen durdurulduktan sonra yapılmalıdır.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi