Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Elektrikli Traktör Projesi Hayata Geçerse Mazot Masrafına Son
#1

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, elektrikli traktörle ilgili yaptığı açıklamalarda önemli konulara değindi. Bunlarda en önemlisi elektrikli traktör üretimi başladığında uzun vadede çiftçiye verilen mazot desteğinin kaldırılacağı oldu.


Tarım ve Orman Bakanı sayın pakdemirli, Ankara Teknoloji Zirvesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) konferans salonunda düzenlenen Smartcon 2019'da yaptığı açıklamalarda, uzun zamandır merakla beklenen elektrikli traktörle ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu. Elektrikli traktörle birlikte mazot desteklerinin ortadan kalkacağını ifade eden Pakdemirli, şunları kaydetti:

Elektrikli%20Trakt%C3%B6r%20Projesi%20Ha...281%29.jpg

"Prototipini yaptığımız elektrikli traktör seri üretime hazır. Yakın zamanda lansmanını gerçekleştireceğiz. Bu prototiple ilgilenen en az 2 traktör üreticimiz var. Eğer bunu da yapabilirsek karbon ayak izimizi düşürmüş olacağız. Bunun yanında devlet olarak ciddi şekilde uyguladığımız mazot desteklerinden de vazgeçmiş olacağız. Diğer taraftan da köylü, çiftçi ve üretici açısından da ulaşılabilir bir enerji maliyetiyle ürününü üretme şansı elde edecek. Bu da kendisine daha farklı rekabetçi avantaj getirecek." şeklinde sözleri ile ilerleyen dönemlerde elektrikli traktör üretiminin ve kullanımının yaygınlaşması ile çiftçinin mazot desteğinin uzun vadede kaldırılacağını ifade etti.


ELEKTRİKLİ TRAKTÖR NEDİR? NASIL KULLANILIR?


Alıntı:Elektrikli Traktör; Gücünü bünyesindeki bataryalardan alarak elektrik enerjisi ile çalışan benzin, mazot gibi fosil yakıtlara ihtiyaç duymayan, elektrik motorlarından elde ettiği yüksek tork ile içten yanmalı motora sahip traktörlerin yapabildiği her işi fazlasıyla yapan traktör modellerine ELEKTRİKLİ TRAKTÖR denir.
Son yıllarda binek araçlarda sıkça duyduğumuz elektrikli araç kavramı günümüzde artık tarım makinaları içinde kullanılır oldu. Elektrik enerjisi ile istediğiniz yerde şarj edebileceğiniz bu traktör modellerini akşam evinizde şarj ederek sabah tarlanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.


ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLERİN AVANTAJLARI


Sayın bakanımızın bahsettiği elektrikli traktör eğer iyi bir kalitede üretilirse aslında avantajları saymakla bitmez bu avantajların ilki elektrikli traktörlerin çevreye karbon salınımı yapmamaları sebebiyle çevre kirliliği oluşturmamalarıdır. 

Elektrikli traktörlerin bir diğer avantajı ise elektrik enerjisinin çok ucuz olması ve evlerimizde bile bulunmasıdır. Elektrik enerjisi ile şarj edilmelerinden dolayı traktörlerinizi akşam evinizin, bahçenizin veya çiftiliğinizin herhangi bir köşesinde istediğiniz zaman kolayca şarj edebilirsiniz. Bunun yanında kullandığınız elektrik sanayi elektriği ise daha az ücret ödemeniz mümkün. ve hatta elektrik enerjisini güneş panelleri veya rüzgar gülü kullanarak kendiniz üretebilirseniz tarım giderlerinizi ciddi seviyede düşürmeniz bile mümkün olabilir.

elektrikli traktörlerin önemli bir çevresel avantajı ise sessiz olmaları içten yanmalı motora sahip traktörler ürettikleri yüksek tork sebebiyle çok gürültü çıkarırlar ama elektrikli traktörler elektrik motorlarının TORK üretmek konusundaki avantajları sebebiyle neredeyse hiç gürültü çıkarmazlar.


Alıntı:Elektrikli Traktörlerin en büyük avantajı; İçten yanmalı motorlar tükettikleri yakıtın sadece %20'sini hareket enerjisine çevirebilirler. Elektrik motorlarında ise bu oran %90'ların üzerindedir. 


Elektrikli traktörlerin yapısal olarak da önemli avantajları vardır. Motor yapıları çok basittir. Motor olarak kullanılan elektrik motoru bildiğimiz sıradan elektrik motorları ile hemen hemen aynıdır. şanzıman sistemleri güç yoğunluğunu daha iyi aktarabilmek için daha sağlam yapılır ve genellikle çoğu zaman otomatik şanzıman kullanılır. elektrik motoru daha az ısındığı ve daha az parçaya sahip olduğu için yağ, su, soğutma gibi bileşenler bu tip motorlarda çok daha düşük seviyelerde kullanılırlar.ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLERİN DEZAVANTAJLARI

Dünya üzerindeki bütün elektrikli araçların en büyük dezavantajı bataryalarının sınırlı seviyede enerji tutabilmesidir. Yani siz traktörünüzü şarj ettiğiniz zaman en fazla bir kaç saat kullanabileceksiniz. ve şarjınız bittiğinde yakınınızda elektrik kaynağı yoksa bu durum size büyük sıkıntı çıkarabilir. Bu durumda ya traktörünüzü başka bir araçla çekeceksiniz yada küçük bir jeneratör yardımıyla belli bir seviyeye kadar şarj ederek en yakın elektrik kaynağına ulaşacaksınız.

Ama bu durum son yıllarda gelişen teknoloji ile yavaş yavaş aşılmaya başlandı aslında elektrikli arabalar ilk çıktıklarında sadece 200 KM yol gidebiliyorlardı ama şimdi tek şarj ile 500 KM üzeri yolculuklar neredeyse standart hale geldi.

Sayın bakan Pakdemirli'nin bahsettiği elektrikli traktör modeli eğer iyi bir batarya grubu ile gelirse sadece ülkemizde değil orta asya pazarında çok ciddi bir başarı elde edebilir.


DÜNYADA ELEKTRİKLİ TRAKTÖR ÖRNEKLERİ


Elektrikli traktörler son yıllarda dünyanın gelişmiş ülkelerinde sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Amerika, Çin ve avrupanın önde gelen tarım ülkeleri almanya ve hollanda'da elektrikli traktörler kullanılmaktadır. Bu ülkelerde kullanılan elektrikli traktör modellerinin bazıları ayrıca sürücüsüzdür. 
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi