Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kök kanseri hastalığı
#1
Sebze yetiştiricilerinin çok iyi bildiği hastalıklardan biri de kök kanseri hastalığıdır. bu yazımızda kök kanseri hastalığı nedir ve mücadelesi nasıl olmalıdır, bu konuda bilgi verdik.

Kök kanseri hastalığını yapan bakteridir. Optimum gelişme sıcaklığı 25-30 C derece minumum 0 C derece ve maksimum gelişme sıcaklığı 37 C derece dir. Bakterinin termal ölüm noktası 50-52 C derece dir.Etmen toprakta uzun süre yaşayabilmekte ve işlenen topraklarda da virulensini koruyabilmektedir. Alkali topraklarda, hafif asit karwekterde olanlara oranla daka çok yayıldığı tesbit edilmiştir. Bir yara parazitidir. Bitkiye köklerden, böceklerin, nematodların ve mekanik işlemler sonucu açılan yaralardan kolayca girerek ur oluşturmaktadır.


ZİRAİ MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler:

a) Fidanlık ve meyve bahçesi plantasyonu kurulurken ağır ve nemli topraklardan kaçınılmalı, eğer tesis kurulmuşsa drenaj kanalları açılmalıdır.

b) Toprağa fazla çiftlik gübresi vermek yerine kompeze gübre verilmelidir.

c) Aşıda anaç kalem uyumuna dikkat edilmeli, yara yerinden bakteri girişini engellemek için aşı yerleri aşı macunu ile kapatılmalıdır.

d) Toprak altı zararlıları ile mücadele edilmelidir.

e) Kanserli fidanlar imha edilmelidir.

f) Fidanlık kurulurken önce fidanlık toprağının bu bakteri ile bulaşık olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Bunun için ilkbaharda iyi işlenmiş toprağa 1-2 yaşında kökleri traş edlmiş ve temiz şeftali çöğürleri 1-3 metre aralıklarla dikilir. Sonbaharda çöğürler sökülerek köklerde ur olup olmadığı kontrol edilir. Çöğürler bulaşık çıkarsa, bu toprakta fidanlık yapılmamalıdır.

g) Bahçedeki kanserli ağaçlar sökülmeli çukur çevresine 40 cm derinlik ve 20 cm genişliğinde tecrit çukuru açılarak içerisi sönmemiş kireçle doldurulmalıdır.

Yasal Önlemler:Fidanlıklarda kök kanseri standardı( 0 ) olduğundan, böyle fidanlıklardan fidan dağıtım yapılmamalıdır.


Kimyasal Mücadele: Meyve ağaçlarında ve bağlarda kök kanserine karşı ilaçlı mücadele, yazın Ağustos ve Eylül aylarında yapılır.

Etkil Madde adı ve oranı Formülasyonu Dozu. 100 Litre suya
Bakırsülfat %99,5 Kristal 5 kg.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi