Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meyve Bahçelerinde Entegre Mücadele
#1
Ürünün kalitesini ve verimini azaltan hastalıklarda; zararlı, yabancı ot ve diğer etkenlerden kaynaklanan kayıplar söz konusudur. Bunlarla mücadelede ise çok çeşitli yöntemler (kültürel, mekanik, fiziksel, karantina, biyolojik, genetik, kimyasal) vardır. Entegre mücadele ise zararlıların zarar yapacakları seviyenin altında tutulabilmesi için tüm mücadele yöntemlerinin dikkate alındığı bir zararlı yönetim sistemidir. Entegre mücadele; insan sağlığı, çevre ve doğal dengeyi dikkate alan bir mücadele sistemidir. Bu nedenle, "Entegre Ürün Yönetimi" ve "Sürdürülebilir Tarımsal Üretimin" temelini oluşturur.

Çok çeşitli meyveler içerisinde ekonomik önemi olan kiraz, elma, erik, nektarında oluşturulmaya çalışılan “entegre mücadele”de öncelikle ilaç tercihleri dinamik bir özelliğe sahip olduğundan zaman içerisinde güncelleştirilmesi gerekmektedir. 

Bu kadar önem kazanan ve önümüzdeki yıllarda da bu gelişmeyi izleyeceği hesaplanan kiraz üretimi ihracatında en önemli nokta; sağlıklı yani bu ürünü tüketenlere herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağı ve güvenilir bir üretimdir. Kalıntı riski olmayan üretimin de yolu bilinçli yapılan bir zirai mücadele; entegre mücadeledir. Benzer şekilde Türkiye‘de elma üretimi yaklaşık 2 milyon tonun üzerinde olup ihracat ise yok denecek kadar azdır. Yeni çeşitlerin devreye konulması ve sağlıklı üretim şartı, gerek yurt içi tüketim ve gerekse ihracatta olmazsa olmazların başında gelmektedir.
Ara
Cevapla
#2
Meyve ağaçlarında hastalık belirtileri

Yapraklarda küçük, yağ yeşili, sarımtırak haleli, zamanla morumsu kahverengi renk alan lekeler oluşur. Bu lekeler zamanla kurur ve düşer. Yapraklar saçma ile delinmiş bir görünüm alır.
Kanserli dalların uç kısımlarındaki yapraklar ilkbahar sonları ve yaz aylarında solgunlaşıp, ölebilir.
Hastalıklı çiçekler solar, kahverengi renk alır ve dalda asılı kalır.
Hastalıklı tomurcuklar kahverengileşerek kurur.
İnce dallar ve sürgünlerde yanıklık, kabukta esmer, çökük lekeler görülür ve fazla sayıdaki lekeler dalın kurumasına yol açar.
Ana dallar ve gövde üzerinde kanserler oluşur. İlkbaharda kanserler hızla ilerler. Kanserli dokuların yüzeyi ıslak ve yanık görünümlüdür. Bu bölgelerden zamk çıkışı gözlenir.
Meyvelerde küçük, hafifçe çökük kahverengi lekeler oluşabilir.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi