Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meyve Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır?
#1
Meyve fidanı dikim işinde dikkat edilmesi gereken ufak detaylar bulunmaktadır. Bu noktalara doğru riayet edildiği takdirde kolaylıkla ekim işlemleri yapılabilir ve yüksek verim alınabilir. Fidanlar genel olarak sonbaharda yaprak dökümü ile, ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen devrede dikilirler. En uygun dönem kışı yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikmektir. Fidanlar ilkbaharda gövdelerine su yürümeden önce yerlerine dikilmiş olmalıdırlar. Kışı çok sert olmayan kurak bölgelerde sonbahar dikimi daha iyi sonuç verir. Bunun nedeni sonbaharda dikilen fidanların kış yağışlarıyla gelecek mevsimdeki kök gelişmesine hazırlamaktır. Çünkü fidanların kökleri +5oC’de çalışmaya başlar ve ilkbaharda uyanma ve sezon boyunca gelişme buna bağlı olarak istenen oranda ve kuvvette gerçekleşir.

Dikimi yapılacak olan fidanların köklerindeki yaralı ve kırık kısımlar makas ile temizlenir (özellikle odunsu kökler). Bu sayede söküm sırasında zarar görmüş kök parçaları kesilerek temizlenmiş olur. Ancak kök temizliği ya da kök tuvaleti olarak adlandırılan bu işlemde kılcal ve ince kökler kesilmez ve sağlıklı bir biçimde bırakılır. Dikim öncesi köklerin aşırı bir biçimde kesilmesi fidanın tutması ve ileriki dönemlerde gelişimini doğrudan etkilemektedir.(Şekil3). Daha sonra bir kap içerisinde hazırlanan ilaçlı suya(100 lt suya 400 gr Captan + 100 gr Benlate veya 100 lt suya 400 gr Captan + 100 gr Derosal ) fidan kökleri daldırılarak kök hastalıklarına karşı önlem alınır. Son yıllarda toprak kökenli bakteriyel hastalıklara karşı NOGALL adlı biyolojik preparatın kullanımı da yaygınlaşmaktadır. Eğer NOGALL kullanılacaksa yukarıda adı geçen fungusitler kullanılmaz çünkü söz konusu fungusitler biyolojik preparatların etkinliğinin ortadan kalkmasına veya azalmasına neden olabilir.

Açılmış olan çukurlar içerisine, toprak yüzeyindeki taze tavında olan toprakla bir kümbet yapılır ve fidan kökleri bu kümbet üzerine oturtulur. Fidan aşı noktası dikim tahtasının ortasına ve hakim rüzgara karşı olacak şekilde yerleştirilmelidir. Aşı noktası kesinlikle toprak altında kalmamalı,5 parmak yukarıda olmalıdır.

Fidan uygun şekilde dikim için açılmış olan çukura yerleştirildikten sonra toprağın üst yüzeyinden alınan 3-4 kürek kuru toprak çukurun dip kısmına konur. Fidan çukura dik olarak yerleştirilir, kök ve çukur tamamen kuru toprakla örtülür. Üzerine ayakla bastırılarak köklerin toprakla kaynaşması sağlanır. Ancak bu işlem sırasında aşırı bir biçimde fidan çukuru içindeki toprağın ezilmemesi gerekir. Aşı yerinin toprak seviyesinin 5 parmak üzerinde olmasına dikkat edilir. Bu şekilde dikilen fidan çukuruna dikimden hemen sonra 20-25 litre can suyu verilir.
Ara
Cevapla
#2
dikim sonrasında sulama işlemlerinde ise şunlara dikkat edilmeli

Sulama zamanının tayini ve bahçelere verilecek su miktarı :
Meyve bahçelerinde sulama , meyve ağaçlarının suya ihtiyaç duydukları zamanda yapılmalıdır . Ancak ,bu ihtiyaç zamanının tayini meyvecilikte diğer kültür bitkilerinde olduğu kadar kolay değildir .
Çünkü ağaçlar da susuzluğun belirtisi olarak yapraklarda solmanın beklendiği durumlarda meyvelerin önemli bir kısmının dökülmesi yüzünden çok geç kalınmış olur .Bu sebeple ,meyve bahçelerinin su ihtiyaçlarının tayinlerinde meyve bahçelerindeki yabacı otlar esas alınabilir. Genel olarak bu otsu bitkiler toprakta suyun azalmasıyla daha çabuk solmaya başlar ve bu belirti görüldüğünde su eksikliği anlaşılır.
Toprağı su durumu ,bizzat toprağı kazarak alt toprağın su durumu gözlemleme yoluyla da muayene edilebilir.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi