Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pulluk Nedir Ne İşe Yarar
#1
Tarla sürmek için kullanılan ve bir traktör arkasına bağlanarak kullanılan, toprağın alt-üst edilmesini sağlayarak ekime hazır hale getirilmesini sağlayan en temel tarım ekipmanlarından birisidir. Pulluk ile sürülen tarlada üst kısımdaki verimsiz toprak alta geçer alt kısımdaki dinlenmiş verimli toprak ise üst kısıma geçerek yer değiştirir. Pulluklar 2 çeşide ayrılır. Bunlar Kulaklı pulluklar ve disk pulluklar 

Pulluklar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve paylaşımda bulunmak için sitemize üye olabilirsiniz.


Pulluk Çeşitleri

1- Kulaklı Pulluklar

Share-Plow-Moldboard-Plow.jpg

Ülkemizde en çok kullanılan pulluk çeşidi kulaklı pulluklardır. Çok tercih edilmelerinin sebebi dayanıklı ve toprağın alt tabakalarını rahat işleyebilmeleridir.


2 - Diskli Pulluklar

173791-11624329.jpg

Bu pulluklar tarlayı sürmekten çok, tarla sürüldükten sonra yüzeyde oluşan toprak keseklerini dağıtmak için kullanılır. Bu sayede tarlanın üst yüzeyi daha düz bir görüntüye sahip olur ve ekilen tohumlar yumuşak toprak içerisinde daha rahat yer bulurlar.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi