Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Pulluklar Kaç Çeşittir? Kullanım Özellikleri Nelerdir?
#1

Pulluklar toprak işleme amacıyla en sık kullanılan aletlerin başında gelmektedir. Pulluklar toprağı parçalar, çevirerek devirir, gevşetir, anız ve yabancı otları toprağa gömer. Son derece işlevseldir ve önem arzetmektedir.
 
Pulluk Çeşitleri:
 
ASKILI PULLUKLAR: Traktör hidrolik kollarına bağlanıp, askıda tutularak çekilen pulluklara askılı pulluklar denir.
 
ASKILI PULLUKLARIN ÇEŞİTLERİ
 
 A-Kulaklı pulluklar: Askılı pulluklar içerisinde en çok kullanılan kulaklı pulluklardır. Gövde ve sokların sayısı bir ile yirmi arasında değişir.
 
B-Döner kulaklı pulluklar: Aynı çiziden gidip gelerek düz sürüm yapan pulluklara döner kulaklı pulluklar denir.
 
C-Diskli pulluklar: Toprakta dönerek çalıştıkları için engellere takılmazlar. Kesme işlemini diskin çevresi yapar, disk dönerken kendi kendine bilenir. Diskler bombeli olduğu için darbelere karşı daha çok dayanırlar. Diğer pulluklarda uç demiri kör ise taban sertliği yapar. Diskli pulluklarda bu söz konusu değildir.
Ara
Cevapla
#2

2.el pulluk fiyatları belirlenirken seçilen markanın büyük bir önemi bulunmaktadır. Pulluk piyasasından önemli yer edinmiş bazı markalardan pullukların satın alınması çok önemli bir yere sahiptir. Kaliteli pullukların fiyatları biraz daha yüksek olsa dahi uzun yıllar kullanabilme imkanı sunmaktadır. 2.el pulluk fiyatlarında tercih edilen pulluk modeli önemli bir yere sahiptir. Pulluk modeli ve pulluğun özellikleri ile markası 2.el pulluk piyasasını etkileyen önemli etmenlerin başında gelmektedir. 2.el pulluk satan birçok marka bulunmaktadır. Bu nedenle 2.el pulluk alacaklar piyasada rahatlıkla aradıkları pulluğu bulabilmektedirler.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi