Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sebze ve meyveler nasıl toprak ister
#1

AYÇİÇEĞİ


Derin, rutubetli ve humuslu toprakları sever. Kumlu topraklardan killi topraklara kadar geniş bir sınır içerisinde yetişebilmektedir. Toprak asit karakterli olmamalıdır. Toprak tuzluluğuna dayanıklılığı düşüktür. Toprağın geçirgenliği iyi olmalıdır. Kök yapısı uygun olduğu için kurak topraklarda da gelişir.

BUĞDAY


Buğday bitkisi her çeşit toprakta yetişmekle birlikte genellikle yükse verim derin, killi, tınlı-killi, humusça zengin topraklardan alınmaktadır. Buna karşın makarnalık buğdayların ekmeklik buğdaylara göre daha fakir topraklarda yetiştirilmesi mümkün olabilmektedir.

ÇİLEKÇilek asit toprakları sever.PH 6.5 den az olmamalıdır.Genel olarak derin, verimli, iyi 

drene edilmiş nem tutma kapasitesi yüksek topraklarda iyi gelişir ve bol ürün verir, en iyi toprak kumlu-killi milli ve süzek topraklardır. Allüviyal humuslu tınlı topraklarda da iyi gelişir. Kireçli toprakları sevmez.DOMATESDomatesin toprak isteği; kumludan killiye kadar her tür toprakta yetişebilir. Derin, geçirgen su tutma kabiliyeti iyi humus ve besin maddelerince zengin tınlı toprakları sever. Kumlu tınlı topraklarda erken ürün verir. Çorağa oldukça dayanıklıdır. En uygun toprak reaksiyonu pH 6.5 civarındadır.ELMAElma için en iyi topraklar; içerisinde optimum düzeyde kireç ve yeteri kadar humus bulunan tınlı, tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı geçirgen topraklardır. Nemli bölgelerde az derin ve kumlu topraklar iyi gübrelenirse ağaç normal bir gelişme gösterir. Kurak bölgelerde ise az derin ve kumlu topraklarda susuzluktan çok zarar gördüğü halde ağır topraklarda susuzluğa dayanımı artar. Elmalarda kökler genel olarak yayvan büyüse de taban suyunun bir metreden yukarı olmaması istenir.Çok kireçli topraklarda demir alımındaki aksamadan dolayı bitkide sarılık görülür. Bununla birlikte memleketimizdeki her tip toprak üzerinde gerekli bakım yapılmak şartıyla elma yetiştiriciliği yapılabilmektedir.KAYISIDerin kökleri olduğu için, derin, geçirgen, iyi havalanan, tınlı, tınlı-kireçli topraklarda en iyi şekilde yetişir. Taban suyuna çok hassastır. Çok nemli killi ağır ve asitli toprakları sevmez, çok fakir kuru topraklarda iyi gelişmez.KİRAZ


Kiraz toprak yönünden seçicidir. İyi drene edilmiş, derin, verimli, havalandırmaya uygun, organik madde yönünden zengin ve yaz ayları boyunca sulanabilen topraklar, kiraz yetiştiriciliği için çok uygundur.


KURU FASULYEHemen hemen bütün topraklarda yetiştirilmesine rağmen derin, su tutması iyi, drene edilebilen, organik maddece zengin kumlu-tınlı toprakları sever. Asitli topraklardan hoşlanmaz. Fasulye yetiştiriciliğinde pH’nın 6,0-6,8 arasında olması istenir.MISIR


Her tip toprakta yetişebilmekle beraber iyi havalanan, derin yapılı; humusca zengin, alüvyal toprakları sever. Tuzluluğun fazla olduğu topraklarda gelişmez. Toprakların drenajı yeterli değil ise drenaj kanalları ile fazla su uzaklaştırılmalıdır.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi