Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sebze yetiştirmede püf noktalar
#1
Balkonunda, bahçesinde, uygun gördüğü her alanda sebze, bitki beslemeyi seven bir milletiz. bu nedenle sebze yetiştirmek isteyenlere bir kaç tavsiyede bulunacağım.


Üzerinde sebze üretimini gerçekleştirdiğimiz toprak canlı bir varlıktır. Sebze türlerine göre ufak tefek farklılıklar göstermekle birlikte ideal bir yetiştiricilik için toprakta bulunması gereken özellikler:

- Sıcak olmalı 
- Nemli ve süzek olmalı 
- Derin ve gevşek olmalı 
- Yumuşak ve humusça zengin olmalı. 
- Besin maddelerince zengin olmalı 
İdeal bir sebze bahçesi toprağı senelerce düzgün ve düzenli şekilde işlenmiş, gübrelenmiş, münavebe uygulanmış, kumlu-tınlı ve % 4 kireç ihtiva eden topraklardır. Başlangıçta toprak ne kadar iyi hazırlanacak olursa,sonradan alınacak neticelerde o kadar iyi olur. Ekilecek tohumların çimlenmesi ve sürmesi, dikilecek fidelerin tutması, toprağın tezeksiz ve yumuşak olarak işlenmesine bağlıdır. 
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi