Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Toprak İşlemesiz Tarım Nedir?Nasıl Yapılır?
#1
Toprak işlemesiz tarım kullanılan tarım metotlarından biridir. İkinci ürün soya ve mısır, anız yakılmış veya bitki artıklarıyla örtülü bir tarlaya ön bitki hasat edilir edilmez doğrudan ekilmektedir(Zeren, 1984). Bu yöntemde, bitkinin gelişme ve olgunlaşma döneminde çapalama amacıyla herhangi bir toprak işleme yapılmaz. 

Diğer bir deyişle toprak işlemesiz tarım : 

— Sıfır toprak işleme (zero tillage) ve 

— Kimyasal toprak işlemenin (chemical tillage) bir arada kullanılmasıdır. 

Alışılagelmiş toprak işleme aletleri kullanan çiftçilerin bit¬ki yetiştirme açısından bu aletleri kullanmasını gerektiren 2 önemli neden vardır : 

— Mekanik yolla ot mücadelesi yapmak ve 

— Tohumun çimlenmesi ve çimlenen filizin gelişmesi için optimum mikro çevreyi yaratmak ve korumaktır. 

Toprak işlemesiz tarımda bu iki temel konu ihmal edilmiş değildir, ancak; değişik bir çözüm yolu uygulanmaktadır. 

Bu sistemde; 

— Herbisit kullanımı mekanik ot mücadelesindeki aletlerin yerini almakta, 

— Tohumun çimlenmesi ve filizin geliştirilmesi için ise, toprağa sürekli karışarak onu humusça zenginleştiren, strüktürünü iyileştiren su ve besin tutma kapasitesini artıran, malç görevi yapan, rüzgar ve su erozyonunu önleyen organik artıklarla sağlanmaktadır. Ayrıca toprak işlemesiz tarımda tarla üzerindeki araç trafiği de minimuma indirildiğinden toprak sıkışıklığı engellenmekte, tohumun çimleneceği doğal çevre daima yeterli iyilikte kalmaktadır.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi