Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yabancı otlarla mücadele
#1
Çiftçilerin en büyük sorunlarından biri de yabancı otlardır. büyük bir mücadele verilir sebze ve meyve tarlalarını yabancı otlardan temizlemek için.

Yabancı ot, çim alanı içerisinde istenmeyen bitkilerin tümünü kapsar. Yani çim karışımlarında yer alan türlerin dışındaki tüm türler yabancı ot olarak isimlendirilir. Çim alanlarda yabancı otlar renk, büyüme, şekil, yaprak boyutları ve çiçekleri ile kolayca fark edilirler. Özellikle geniş yapraklı yabancı otlar çim alanlarda çok belirgindir. Yabancı otların rengi normal çim alanlardan daha farklıdır.

İyi hazırlanmış, ekim öncesi toprakta yabancı otları kimyasal veya mekanik mücadele ile ortadan kaldırılmış, çim alanlarda yabancı ot büyük bir sorun değildir. Özellikle ekim öncesinde toprağın fumige edilmesi halinde, cimin yeni çıkmaya başladığı dönemde yabancı ot önemli bir sorun teşkil etmez.
Yabancı otun çim alanlarda aşırı gelişmesinin bir dizi nedeni vardır. Yeni ekilmiş çim örtüsü yabancı ot gelişimi için son derece uygundur. Özellikle ekim öncesinde bol azotlu gübre verilen topraklarda, yabancı otlar hızla gelişir. Çıkış sonrasında sulama ile birlikte bol azot verilen yerlerde buğdaygiller familyasından yabancı otlar kısa sürede çim alanını kaplar. Seçilen türler bölgeye uygun olmaması halinde yabancı otlar hızla gelişir. Örneğin kış soğuklarının fazla olduğu alanlarda Cynodon dactylon çeşitlerinin ekilmesi halinde, kıştan zarar gören bitkilerin yerini yabancı otlar kaplar.
Yabancı otlar, rekabet gücü son derece yüksek, çevre şartlarına karşı dayanıklı ve çoğu çim türlerinden daha hızlı gelişme özelliğine sahip türlerdir. Bu bitkiler tohumla olduğu gibi, köksap, sülük.yumru, yumrucuk gibi çok değişik organlarla gelişebilirler. Tek yıllık yabancı otlar çok fazla tohum üretirler. Çok yıllık yabancı otların köksap veya sülük parçaları çevre şartlarına çok dayanıklıdır.
Çim alanlarda yabancı ot mücadelesi dört farlı yöntem ile yapılır.
7.1-Koruma Önlemleri İle MücadeleÇim alanlarda ekim öncesinde veya sonrasında bazı önlemler ile yabancı ot gelişmesi kısıtlanabilir. Bu önlemlere uyulması halinde yabancı ot büyük bir sorun olmaktan çıkar. Örneğin ekim öncesinde toprağın iyi bir şekilde hazırlanması, çok yıllık türlerin sülük veya köksaplarının temizlenmesi bunlardan en önemlileridir. Ayrıca ekim öncesinde toprağın fumige edilmesi yabancı ot gelişmesini büyük ölçüde engeller. Ekim sırasında sertifikalı tohum kullanılması da büyük avantaj sağlar. Çim alanlarında seyrek yerlerin temizlenmesi,buradaki otların tohum tutmadan önce öldürülmesi veya biçilmesi gerekir.

7.2-EI İle Fiziki Mücadele YöntemiKüçük ev bahçelerinde, çıkıştan sonra yabancı otlar el veya değişik aletler ile sökülerek mücadele yapılabilir. Çok etkin olmakla beraber bu yöntem ancak küçük ev bahçelerinde kullanılabilir. Geniş alanlarda el ile yabancı ot mücadelesi güç ve pahalıdır.
7.3- Biçme İle MücadeleÖzellikle uzun boylu tek yıllık türler çiçek döneminde tırpan veya değişik makinalar ile biçilerek yapılır. Tek yıllık türlerin çiçeklenme çağında biçilmesi halinde yabancı otların çoğu ölür. Canlı kalanlar tohum üretemediği için kısa sürede çim alanı temizlenir. Hardal gibi uzun boylu, bol çiçek açan ve kolayca fark edilen türlerde biçme yöntemi çok etkilidir. Ancak kısa boylu, yere yatık olarak gelişen yabancı otlarla mücadelede biçme yöntemi çok yararlı değildir.
7.4-Kimyasal İlaçlar İle MücadeleYabancı ot mücadelesinde, son yıllarda geniş ölçüde kullanılan bir yöntemdir. Özellikle değişik kimyasal ilaçların (herbisitlerin) geliştirilmesi ile yabancı ot kontrolü oldukça kolaylaşmıştır. Çim alanlarda kullanılan etki şekline göre kontak herbisitler, sistemik herbisitler olmak üzere ikiye ayrılır.
Kontak herbisitler sadece herbisitin değdiği veya uygulandığı bitki organını öldüren herbisitlerdir. Uygulamadan hemen sonra etkisi görülmeye başlar. Bu herbisit sadece tek yıllık geniş yapraklı otlara karşı etkilidir. PARAGUAT bu tip etkili herbisitlere bir örnektir.
Sistemik herbisitler yaprakların alt veya üst stomalardan hızla bitki dokusuna girerler. Herbisitler buradan tüm bitki dokusuna yayılır ve bitki metabolizmasını bozar. Yabancı otlar uygulamadan 1-4 gün sonra ölmeye başlarlar, ilk önce bitkide klorofil sentezi durması veya klorofilin bozulmaya başlaması nedeniyle yapraklarda sararma ve kurumalar görülür. Daha sonra tüm bitkiyi sarar ve bitki kurur.
Yabancı ot mücadelesi tüm büyüme mevsimi boyunca yapılabilir. Ancak herbisitlerin etkisi parlak güneşli, yağışsız günlerde ve hava sıcaklığının 15-20 C° olduğu dönemlerde çok fazladır. Bu neaenle herbisit uygulamaları geç ilkbahar ve yaz ayları boyunca yapılabilir. İlkbahar da havaların yağışlı olması, hava sıcaklığının zaman zaman düşmesi nedeni ile herbisit uygulamalarına dikkat edilmelidir.
Çim alanlarındaki geniş yapraklı yabani otlara karşı TORDON 101 etkili olarak dekara 100 cc ( 30 lt suya) kullanılmaktadır.
Hem dar hem de geniş yapraklı yabani otlara karşı ROUNDP EC etkili olarak dekara 300cc (30 İt suya ), sert zeminlere ve bordur kenarlarına kullanılmaktadır. Uygulanan alandaki tüm otları öldürür.
Dar yapraklı otlara karşı ekim öncesi patates ve domates bahçelerinde ÜNUREX WP dekara 250 gr (30 İt suya) kullanılır.
Ara
Cevapla


Tarım ve Hayvancılık Forumu

>>>>> Çiftlik Forum Ailesine Katılmak İsteyen Ziyaretçilerimiz <<<<<

Çiftlik Forum sitemizde mevcut konulara cevap yazabilmek ve yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla forumda konu açabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir. Sitemize üye olmak için bir e-posta adresine sahip olmanız ve aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra gerekli birkaç basit bilgiyi doldurmanız yeterlidir.


ÜYE OL


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi